FUAT BİLİCİ “ AĞAÇTAKİ TEHLİKE BÜYÜYOR ”

0
208

Aşağıdemirci Köyü örnek çiftçilerinden Fuat Bilici, ökse otu tehlikesine dikkat çekiyor, “eğer top yekün bir mücadele yapılmazsa yarın artık çok geç olabilir.”

Son yıllarda bölgemizde çok fazla sayıda ağacın kurumasına sebep olan, özellikle meradaki bulunan ağaçlarda büyük bir tehlike yaratan “ökse otu” bitkisi büyük bir tehlike oluşturuyor. Yarı parazit bir bitki olan ökse otunun, ağaçta kalite kaybına neden olduğu, ağacın yavaş yavaş kurumasına sebep oluyor. Bitkinin, ormanların ve meranın gizli tehlikesi olarak değerlendirilen ökse otunun zehirli olan tohumlarının kuşların yanı sıra rüzgar ve yağmur gibi doğal etkenler ve insan faktörüyle çevreye yayıldığını ve ağaç dallarında çimlene imkanı buluyor.

  • Meyva ağaçları da tehlikede!

Ökse otu meyve ve orman ağaçları ile süs bitkileri dahil olmak üzere yaklaşık 200’e yakın bitki türü üzerinde yarı parazit olarak yaşayan bir yabancı ot, halk arasında ampir, burç, çekem, gevele, gökçe, yapışkan otu, bacaksız bitki, gövelek ve güvelek gibi isimlerle de tanınan bu yarı asalak bitki ekonomik önemi bulunan birçok üründe kayıplara yol açabiliyor. Armut, erik, kayısı, elma, badem, ahlat, ceviz, kestane bunlardan bazıları. Bunlarla birlikte söğüt, kavak, meşe gibi ağaçların da odun kalitesini düşürüyor.

  • Önlem alınmazsa on yıl içerisinde tüm armut ağaçları kuruyabilir.

Biga bölgesinde merada, tarlalarda bulunan 90 lı yılların başlarına kadar çok sayıda bulunan özellikle armut ağaçları ökse otu sebebiyle hızla kurumaya başladı. Ağaçların temizlenmemesi ve mücadele edilememesi sebebiyle hızlanarak artan, yok olan bazı armut türlerinin de olduğunu söyleyen Fuat Bilici “önlem alınmazsa on yıl içerisinde tüm armut ağaçları kuruyabilir.” vurgusu yaparak tehlikeye dikkat çekiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here