Hacıpehlivan köyünde tarımsal ve hayvansal üretim yapan Hakan Kılıç, Biga’da bir ilki gerçekleştirdi. Hayvansal üretimin maliyetini azaltmak için yurtdışından tedarik ettiği ‘Maralfalta’ bitkinin deneme üretimine başladı. Biga İlçe Tarım müdürü Fevzi Atmaca’nın ziyaret ettiği örnek çiftçi Hakan Kılıç dekarda 30 – 50 ton verim alınabileceğini tahmin ediyor.

Üretici Evinin bahçesinde deneme olarak üretimini yaptığı, hayvanlarının kaba yem ihtiyacını daha ekonomik karşılamak amacıyla sosyal medyadan öğrenip yurtdışından tedarik ederek ektiği adının Maralfalfa olduğunu beyan ettiği, çeliklerin son halini inceleyen müdür Fevzi Atmaca konuyla ilgili şunları söyledi. Kendi ifadesiyle, bitkinin tohumunun bulunmadığı, çelikten ekim yapıldığını, bir çelikten ilk sene 20-25 kardeşleme, ikinci sene 50-60 kardeşleme olduğunu, bu sebeple dekardan 30-50 tona kadar verim alınabildiği ve protein oranının 18 olduğunu sosyal medyadan öğrendiğini, eğer denemesinin olumlu sonuçlanması durumunda kaba yem ihtiyacını daha az maliyetle karşılayabileceğini belirtmiştir. Ayrıca, üretici alternatif olarak küçük bir alanda deneme amacıyla şeker sorgumu (gül şekeri) ektiğini, onunda kaba yem ihtiyacının bir kısmını karşılamasını planlamaktadır. İlçe tarım müdürlüğününde takibinde olan çalışma umuyoruz ki başarılı olur.

Hayvan yetiştiricilerimizin en önemli sorunlarının başında gelen yem maliyetlerinin en aza indirilebilmesi sarfettiği çaba ve örnek çalışması dolayısıyla örnek çiftçimiz Hakan Kılıç’ı yürekten kutluyor, çalışmalarında başarılar diliyoruz.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here