BİGALI RESSAM HASAN ÇAĞLAYAN ART-ANKARA SANAT FUARINA KATILIYOR

0
144

Biga’yı başarılarıyla ve sanat yaşamıyla gururlandıran Ressam Hasan Çağlayan Art – Ankara Uluslararası Sanat Fuarı’na katılmaya hazırlanıyor.30 Mart – 3 Nisan 2021 tarihleri arası Art-Ankara Uluslararası Sanat Fuarı’nda eserleriyle katılacak olan Ressam Hasan Çağlayan Galeri Soyut Standı’nda sanatseverlerle buluşacak.

Biga’nın gururu olan sanatçılar arasında olan değerli sanatçımız Hasan Çağlayan’ın eserlerini görmek isteyen sanatseverlere duyuruyoruz.

 

Hasan Çağlayan 1959 yılında Çanakkale’de doğdu. Uludağ Üniversitesi Eğitim Enstitüsü’nden 1979’da mezun oldu.  Çağlayan’ın 28 yıllık sanat yaşamında 13 kişisel sergi ve 5 ödül bulunmaktadır. Çağlayan Sanat adına daha çok şeyin yapılması gerektiğini belirterek sanatsal çalışmalarının yanında, tekniğini dekorasyonla birleştirip dekoratif uygulama ve çalışmalara yöneldi. Eskişehir Albatros Hoteli, Bölge İdare Mahkemesi Binası, Eti Arkeoloji Müzesi duvar resimlerini, Çırağan Salonu’nun tavan süslemelerini yaptı. Birçok kişi ve kuruluşların özel koleksiyonlarında ve yaşam alanlarında çok sayıda eseri ve uygulama çalışmaları bulunan Hasan Çağlayan çalışmalarını Çanakkale’deki Atölyesi’nde (Antik Sanat Evi) sürdürmektedir.

Ödüller:

2020 İf – art Resim Yarışması. 3.lük Ödülü

2006 Eskişehir Eti Arkeoloji Müzesi Restorasyonu Tasarım Ödülü.

2000 Bilecik Valiliği Şeyh Edebali Türbesi Düzenlemesi Heykelleri, Özel Ödülü.

1995 Tekel Resim Yarışması, Jüri Özel Ödülü

1995 Kayseri Valiliği Resim Yarışması, Mansiyon

  • Hasan Çağlayan sanatsal çalışmaları sırasında mağara duvar resimleri ve Orta Asya kaya resimleri üzerinde incelemelerde bulundu. Sigrafitto ve Fresco tekniklerini birleştirerek kendine özgü tarzını oluşturdu. Resimlerini klasik tuvalin dışında, XPS malzemesi ile oluşturduğu yapay kayalar üzerine yapmaya başladı. Bu sayede resimlerindeki figürler kayalar oluşurken meydana gelmiş gibi kayanın renkleri ve dokuları ile bütünleşti. Kendi deyişiyle ‘’sanatta fosilizm’’ akımı olarak adlandırdığı bir üslup geliştirdi. Ona göre tüm canlılar büyür, gelişir, ölür, çürür ve fosilleşir. Fosillerde doğanın bize sunduğu belgelerdir. Bu nedenle doğal fosil görünümlerinden yola çıkarak kendi figürlerini de fosil gibi yer yer boyutlu yaparak otantik bir yapıya dönüştürdü. Fosilleşmiş bedenler albümü, bu dönemde ortaya çıktı. Boya olarak yer yer akrilik kullansa da genel olarak su bazlı şeffaf boyalar kullanmaktadır. Onun için boyanın değil taşın dokusu önemlidir. Çünkü hiçbir kayada boya dokusunu hissedemeyeceğimizi belirtiyor.

Toplumsal olayları, insanların yaşamlarından kesitleri bir belge niteliğinde kayalarla bütünleştirerek bazen somut bazen de soyut olarak resimlerine taşıdı. Doğal taş dokularını kendi kurgusu içinde figürleri ile mükemmel birleştirdi. İzleyicileri onun resimlerine baktıklarında gerçek taş olup olmadığını dokunmadan anlayamamaktadırlar. Bu da Çağlayanın resimlerini akılda kalması bakımından ayrıcalıklı kılıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here